رنگ و نقاشی
01
ژانویه

رنگ و نقاشی

رنگها به تمام اجسام جان می بخشد.

رنگ و نقاشی ، از نظر روانشناسی رنگها تاثیرات زیادی به روی جسم و روح افراد دارند اثرات مثتبتی به روی فشارخون ،  کاهش استرس ، افزایش انرژی اثراتی استن که رنگها برروی افراد می گذارند.

رنگ آبی آسمانی اولین رنگ به وجود آمده می باشد.

اولین نقاشی های هنر به حکاکی های متعلق به 70 هزار سال پیش میرسداما عمده ترین لشکال هنری متعلق به دوران پیش از تاریخ نقاشی های دیوار غارهای لاسکو و هنر مرسوم صخره ای است که قدمتش حدود 15 تا 20 هزار سال پیش میرسد(برگرفته از مبانی انسان شناسی- ناصرفکوهی)

در سال1300 نقاشان رنگ مورد نیاز خودرا از مواد گیاهی و طبیعی در پای کار به صورت دستی با فرمول های سنتی تهیه میکردند تا اینکه در سال 1318اولین کارخانه رنگ سازی تاسیس گردید.

در هنگام نقاشی و رنگ کاری به عواملی مثل

  • دما
  • رطوبت
  • آب وهوا
  • سطح جسم
  • نوع رنگ  و نوع آستر

حتما توجه بفرمایید. تا در هنگام رنگ آمیزی دچار مشکل نشوید.

چرا که رنگ آمیزی در جایی که دما و رطوبت زیادی داشته باشد خشک نمیشود و ممکن است رنگ ترک بخورد و یا پوسته پوسته شود.

سطح جسمی که قرار است رنگ شود حتما باید صاف باشد تا رنگ به خوبی روی کار بنشیند.

همچنین تا جایی که امکان دارد جنس آستر و رنگ یکسان باشد و از یک کارخانه تهیه شود زیرا ضریب کشسانی هردو باید یکسان باشند.

 کمی بیشتر راجع به رنگ ها بدانیم

رنگ و نقاشی

رنگها به سه دسته تقسیم میشوند

رنگ های اصلی: رنگهایی که به خودیه خود دانه هایشان رنگی است که رنگهای آبی ، قرمز، زرد جز این دسته می باشند.

رنگهای ثانویه یا فرعی: رنگهای همچو سبز، نارنجی، بنفش رنگهایی هستند که از ترکیب سه رنگ اصلی که در خط بالا توضیح دادیم به وجود می آیند که نام دیگر این دسته دودیگر است.

رنگ های ترکیبی: از اسمش مشخص است  ترکیب رنگهای زرد-نارنجی، قرمز-نارنجی، قرمز-بنفش ، آبی-بنفش، آبی -سبز و زرد وسبز  ، رنگهایی که از ترکیب یک رنگی اصلی و از یک رنگ فرعی به وجود می آیند رنگهای ترکیبی نام گرفتند.

هارمونی رنگها :

نقاشی و رنگ
نقاشی و رنگ

هم جواری : به هر سه دسته رنگی که در دایره رنگ کنار هم قرار میگیرد ، اصولا در هر سه رنگی که کنار یکدیگر قرار میگیرد یک رنگ به دو رنگ دیگری برتری دارد. این رنگها در طبیعت به راحتی یافت میشوند. دقت داشته باشید در انتخاب این  رنگ ها حتما یک رنگ اصلی یک رنگ حمایت کننده و رنگ سوم رنگی باشد که سیاه یا سفید یا خاکستری ترکیب شده باشد .

رنگ های مکمل: به رنگهایی که در دایره رنگ روبروی یکدیگر قرار دارند رنگ های مکمل میگویند. در رنگهای مکمل کنتراست بالایی وجود دارد که همین دلیل وجود انرژی بالا می شود. برای استفاده از رنگهای مکمل از چند روش زیر میتوانید استفاده کنید.

سه گانه : رنگهای که در سه نقطه مساوی(مثلث متساوی الساقین)  قرار گرفته اند. نحوه ی استفاده از این سبک هارمونی انتخاب یک رنگ اصلی و دو رنگ پایه است.

مکمل های متساوی الساقین :  علاوه بر رنگ اصلی دو رنگ همجوار رنگ مکمل هم انتخاب کنید افراد مبتدی از این روش به راحتی میتوانند استفاده کنند و نتیجه ی بسیار دلبخشی خواهد دارد.

مستطیل : رنگهایی که در حیطه مستطیلی به  صورت دو به دو بایکدیگر مکمل اند. توازن بین رنگهای سرد و گرم از نکات مهمی است که باید در این سبک هارمونی رعایت شود.

مربع : همانند الگوی مستطیل با تفاوت قرار گرفت چهار رنگ در چهار نقطه از دایره با فاصله مساوی.

هارمونی بر اساس طبعیت: طبیعت بهترین نقطه ی شروع برای درک و ایجاد هارمونیست، کافیست در طبیعت بنگرید و الهام بگیرید