طراحی دکوراسیون داخلی استارتاپ ها
18
مه

۳ اصل مهم در طراحی داخلی و دکوراسیون استارتاپ‌ها

طراحی دکوراسیون داخلی استارتاپ ها

این روزها استارتاپ‌ها در سراسر جهان به خصوص در کشور خودمان ایران رو به افزایش است. از این رو صاحبان کسب و کار برای بالا بردن راندمان کاری، باید به دنبال راه حل مناسبی برای طراحی فضای کار اشتراکی کارکنان خود باشند.

معمولا استارتاپ‌ها کار خود را در فضاهایی با متراژ کوچک یا دفاتر خانگی شروع می‌کنند. اما این امر نباید باعث شود که طراحی داخلی فضای کار خود را نادیده بگیرند. در این مطلب قصد داریم تا 3 ایده مهم و کاربردی در طراحی فضای داخلی کار استارتاپی، که باعث می‌شود فضایی کارامد و مناسبی داشته باشیم بپردازیم.

طراحی دکوراسیون داخلی استارتاپ ها
طراحی دکوراسیون داخلی استارتاپ ها

استفاده از نور طبیعی و نحوه نورپردازی در فضا

با توجه به تفاوت سلیقه‌ افراد در محیط کار، باید دانست که برخی نیروها توانایی تمرکز در نور زیاد و برخی دیگر قدرت تحمل و تفکر در فضایی با نور کم را دارند. با توجه به این موضوع باید نورپردازی محیط در حالتی ملایم و متعادل باشد تا رضایت تمامی افراد را جلب کند.

بخش مهمی از دکوراسیون داخلی به نور طبیعی وابسته است. نور طبیعی باعث می‌شود تا همه چیز، واقع گرایانه و بهتر دیده شوند. دید انسان با نور طبیعی تنظیم می‌شود. تحقیقات نشان داده که نور طبیعی تاثیر زیادی در سلامت روان آدم‌ها دارد و کار کردن افراد در معرض نور طبیعی باعث هوشیاری بالا و در نور مصنوعی باعث کسالت و خواب آلودگی می‌شود. پس نتیجه می‌گیریم برای بالا رفتن راندمان کاری از بازتاب نور طبیعی به فضا حداکثر استفاده را داشته باشیم.

اگر استفاده از نور طبیعی در فضا برای شما مقدور نیست، بهتر است از ترکیب نور مهتابی و آفتابی در فضا استفاده کنید. هم چنین در اتاق‌های جلسات و قرارداد و… که میز بزرگی دارند، بهتر است در بالای میز از نور سفید با شار نوری بالاتری استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی استارتاپ ها
طراحی دکوراسیون داخلی استارتاپ ها

چیدمان میز و صندلی در دکوراسیون فضای کار اشتراکی

مهم‌ترین نقش در طراحی و انتخاب میز و صندلی اداری، ارگونومی بودن محصولات است. شرکت ارگو بر پایه اصول مهندسی، بررسی آناتومی بدن انسان در حالت‌های مختلف و الگوریتم رفتار مشتری، محصولات خود را در سبک و سلیقه فضای شما طراحی و ساخت می‌کند.

در طراحی و چیدمان میز و صندلی فضای کار اشتراکی، تا حد ممکن سعی کنید از طراحی پلان باز استفاده کنید. یعنی اکسسوری‌ها را با فاصله مناسبی از یکدیگر جانمایی کنید تا فضای رفت و آمد کارکنان سهل و آسان باشد. به طور کلی سعی کنید مبلمان فضای کارتان به گونه‌ای باشد که امکان تغییر و جابجایی برای افراد وجود داشته باشد. مبلمان قابل تنظیم به افراد مالکیت بیشتری می‌دهد و باعث می‌شود حس تسلط و کنترل بر روی کارهایشان بیشتر شود.

طراحی دکوراسیون داخلی استارتاپ ها

رنگ شناسی محیط کار

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی فضای اداری استفاده از پالت رنگی در فضاهای مختلف کار است. تحقیقات نشان داده همواره رواشناسی رنگ یکی از موثرترین راه‌های انگیزشی در روحیه افراد خواهد بود. ما می‌توانیم از ترکیب رنگ‌ها برای تغییرات مثبت در فکر و ذهن و جسم افراد در محیط کار استفاده کنیم.

به عنوان مثال یک نمونه رنگ شناسی فضا را بررسی میکنیم. از رنگ‌های سفید و طوسی کم رنگ و طیف رنگی آبی به عنوان رنگ‌ غالب فضا استفاده کنید چون حس راحتی و آرامش روان افراد را هدف گذاری می‌کند. از ترکیب رنگ‌های پرهیجان در فضای کار اشتراکی استفاده کنید. مثلا ترکیب رنگ قهوه‌ای در دیوار یا اکسسوری فضاهای اشتراکی حس امنیت، آسایش، وظیفه شناسی و مسئولیت را در افراد افزایش می‌دهد.

طراحی دکوراسیون داخلی استارتاپ ها
طراحی دکوراسیون داخلی استارتاپ ها

ما در این بلاگ قصد داشتیم تا شما را با 3 اصل مهم و کاربردی در طراحی فضای کارتان آشنا کنیم. اگر به دنبال طراحی تخصصی‌تر بر پایه علوم معماری هستید می‌توانید با کارشناسان تیم طراحی داخلی ارگو تماس بگیرید و از کارشناسی رایگان ما استفاده کنید.