05
مارس

نحوه محاسبه قیمت ام دی اف:

  نحوه محاسبه قیمت ام دی اف:

در نحوه محاسبه، کابینت زمینی و دیواری با متراژ طول محاسبه می شوند. 60 درصد هر متر طول به کابینت های زمینی و 40 درصد به کابینت دیواری تعلق می گیرد. در مجموع یک متر کابینت دیواری (40 %) و یک متر کابینت زمینی (60 %) را یک متر کابینت می نامیم.

 تفاوت اولیه را می توان در نحوه محاسبه کابینت های خارج از سایز استاندارد دانست یعنی اگر یونیت های کابینت زمینی و دیواری از ابعاد استاندارد خارج شود بر حسب اضافه شدن عمق و ارتفاع طبق جدول شامل ضریب می شود و اما دومین نکته بزرگ که دچار اختلاف محاسباتی شما می شود بحث درب نما است .

 کابینت زمینی:

 ابعاد استاندارد برای کابینت زمینی عمق 55 و ارتفاع 72 سانتی متر است (که با پایه و صفحه به ارتفاع 90 سانتی متر می رسد)

 اگر ابعاد یونیت های زمینی شما از این استاندارد بیشتر نباشد شامل ضریب یک می شود و شما می توانید با متراژ طول قیمت کابینت خود را محاسبه کنید که این مقدار به جز هزینه درب نما و دیگر جزئیات است.

در کابینت های ایستاده یا سوپر مارکت ها که عمق آن ها از 55 سانتی متر بیشتر است و ارتفاع آن ها معمولا 240 سانتی متر می باشد با توجه به عمق 55 سانتی متر به عنوان کابینت زمینی محاسبه می شود و ضریب آن از جدول کابینت زمینی تبعیت می کند و یا کمد بالای یخچال اگرعمق آن 55 باشد شامل زمینی می شود.

محاسبه قیمت کابینت
محاسبه قیمت کابینت

کابینت دیواری:

ابعاد استاندارد برای کابینت دیواری عمق 30 و ارتفاع 75 سانتی متر است.

 اگر ابعاد یونیت های دیواری شما از این استاندارد بیشتر نباشد شامل ضریب یک می شود و شما می توانید با متراژ طول قیمت کابینت خود را محاسبه کنید که این مقدار به جز هزینه درب نما و دیگر جزئیات است. در دیگر کابینت های دکوری کوچک با عمق های کمتر از 55 سانتی متر جزو این گروه محاسبه می شود.

نکته مهم:

اگر ابعاد کابینت زمینی و یا دیواری از ابعاد فوق کمتر باشد با ضریب یک محاسبه می شود. یعنی مثالً اگر عمق کابینت دیواری شما 25 سانتی متر و ارتفاع آن 40 سانتی متر باشد در محاسبه آن از ضریب یک استفاده می شود، و علت آن هم پرتی ورق در این ابعاد است.

محاسبه قیمت کابینت
محاسبه قیمت کابینت

 محاسبه متر طول کابینت در حالت استاندارند:

 در محاسبه متراژ کابینت زمینی از ابتدا تا انتهای کار را متر می کنیم.

 اگر کابینت به صورت ال شکل باشد یعنی کنج دیوار که کابینت بر روی دیوار بعدی ادامه پیدا می کند متر از دو طرف گرفته می شود (یعنی کنج کابینت از دو طرف محاسبه می شود)

 چنانچه در متراژ زمینی ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و گاز مبله باشد از متراژ طول کابینت زمینی کسرمی شود که ابعاد استاندارد برای آن ها 60 سانتی متر می باشد.

در محاسبه کابینت دیواری همانند کابینت زمینی با متراژ طول محاسبه می شود.

بدین شکل که متر از ابتدای کار تا انتها گرفته می شود. حال آنکه اگر در فضای دیواری نیز کابینتی به شکل ال (کنجی) داشته باشیم این فضا نیز از دو طرف در متراژ محاسبه می شود، حال اگه در فضای کابینت دیواری جای هود وجود داشته باشد و کابینت و یا قابی برای آن نصب نشود از متراژ طول کار کسر می شود.

 اگر کابینت شما دارای ابعاد استاندارد است می توانید متراژ کل دیواری و زمینی خود را با درصد های بالا محاسبه کنید.

محاسبه قیمت کابینت
محاسبه قیمت کابینت

محاسبه قیمت کابینت های خارج از استاندارد:

 کابینت های ایستاده که معمولا به عنوان سوپر مارکت، کمد، جای فرو ماکروفر استفاده می شوند. به دلیل اینکه ابعاد آن ها تغییر می کند طبق جدول که در آخر صفحه آمده است شامل ضریب می شود، یعنی اگر طول آن 60 سانتی متر باشد و ارتفاع آن240 سانتی متر باشد با ضریب 3 محاسبه می شود.

60×3=180

 نکته : اگر عمق یونیت ها زیر 55 سانتی متر باشد به عنوان کابینت دیواری محاسبه می شود و طبق جدول دیواری محاسبه می شود و اگر عمق آن بیشتر از 55 سانتی متر باشد طبق جدول زمینی محاسبه می شود.

 روش محاسبه آسان است در جدول طول کار مهم نیست شما بایست عمق و ارتفاع یونیت خود را داشته باشید و طبق جدول ضریب محاسبه را بدست آورید.

 درب نما چیست و چگونه محاسبه می شود:

 باید بدانید منظور از یک متر کابینت چیست و شامل چه چیزهایی می شود. اگر یک متر کابینت دیواری یا زمینی داشته باشیم شامل دو عدد دیواره و یک کف و تاق می شود به همراه یک درب.

 دیواره ، کف و تاق قانوناً از جنس ام دی اف و یا لترون (طبق توافق با مشتری) سفید رنگ معمولی می باشد و درب کابینت ازجنس و رنگی است که شما برای کار خود انتخاب می کنید به همراه لولا و دستگیره (که برای کابینت های زمینی شامل صفحه روی کابینت، پایه ها، ریل کشوها) می شود.

در گذشته که بدنه کابینت ها فلزی بود بدنه های کابینت آشپزخانه را یکدست رنگ می کردند

و هزینه ای را متحمل نمی ساخت ولی در ساخت کابینت های آشپزخانه جدید امروزی ام دی اف، بدنه هایی که در دید قرار می گیرند را نمی توان رنگ کرد و یا سفید گذاشت پس  می بایست برای زیبایی کار آن را همرنگ با ام دی اف رنگی که مشتری انتخاب می نماید پوشاند، یعنی یک بار دیواره قرار می گیرد و بعد از آن دیواره دیگری که به آن درب نما می گویند روی کار اضافه می شود. این بحث اصلی درب نماست و هزینه آن بر حسب متر مربع محاسبه می شود.

از دیگر جاهایی که درب نما استفاده می شود می توان به کاور دور هود فضاهایی که دکوری ساخته می شود، نماهای پشت اوپن ها یا جزیره ها که رو به پذیرایی قرار می گیرند و کاور های دور یخچال که در آن ها ام دی اف های رنگی (صرفاً جهت زیبایی می باشند استفاده می شوند) نام برد.

محاسبه قیمت کابینت
محاسبه قیمت کابینت

برای مثال نمونه یک پلان آشپزخانه را محاسبه‌ می‌کنیم.

در نقشه زیر فقط کابینت زمینی را حساب می‌کنیم تا با محاسبه بیشتر آشنا شویم. در ابتدا به محاسبه کابینت‌هایی که با اندازه استاندارد هستند شروع می‌کنیم.

دیوار 270 سانتی متری داری ظرفشویی و ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی که از طول محاسبه شده آن کم می‌شود.

150=(60+60)-270cm               کابینت سمت ظرفشویی

390=100+40+40+40+90+40+40cm       کابینت سمت گاز                        

180=3×60cm                  متراژ کمد ایستاده کنار یخچال با ضریب3

720=180+390+150cm           جمع کابینت های زمینی

432=60%×720cm           جمع متراژ کابینت های زمینی با احتساب 60 درصد

4.32= 100÷432m                     متراژ بر حسب متر

متراژ بدست آمده را ضربدر قیمت ام دی اف ‌کنید تا هزینه نهایی را بدست آید.

جدول ضرایب

محاسبه قیمت کابینت
محاسبه قیمت کابینت